Huta Franciszka w Rudzie Śląskiej (Bykowina)

Huta Franciszka specjalizowała się w wytwarzaniu porcelany. Całkiem niedawno pisaliśmy o jej założycielu w innej notatce, pamiętacie? Chociaż dzisiaj nie odnajdziemy na mapie Huty Franciszka to wyroby z tej fabryki są w użyciu po dzień dzisiejszy. Sprawdźcie w swoich domach! Możemy mówić tutaj o tym, że design tej ceramiki dekoracyjnej i użytkowej jest ponadczasowy.

 

Lokalna fabryka, którą pochłonął kryzys

Zakład w Bykowinie został otwarty w roku 1929. Jednocześnie założyciel zobowiązał się do nie podejmowania działań na szkodę fabryki „Giesche”, co nie uchroniło go od oskarżeń o prowadzenie nieuczciwej konkurencji. Co ciekawe wyroby produkowane w hucie nie były przeznaczane na eksport. Niestety Czuday podjął się działań wytwórczych, kiedy popyt na porcelanę malał. Był to jeden z powodów, które doprowadziły do zamknięcia fabryki w 1930 roku.

 

Upór Pana Czuday

Pan Czuday podjął się walki z wiatrakami. Po 2 latach postanowił ponownie otworzyć fabrykę. W tym celu zadłużył się, a fabryka mimo to nie rokowała dobrze. Po roku kolejny raz huta znalazła się na skraju upadku… Mimo to ceramika dekoracyjna, która była produkowana w zakładzie do dzisiaj cieszy nasze oczy, a są to inspirowane kulturą regionu serwisy obiadowe i kawowe, dzbanki, cukiernice, a także figurki i wazony.

 

Co było po upadku?

W latach 1932-1933 fabryka była prowadzona przez Komunalną Kasę Oszczędnościową (powiat katowicki), a jej nazwa brzmiała: Polska Fabryka Porcelany Spółka z o.o. Huta Franciszka. Fabryka w swoich wyrobach nawiązywała do modernistycznej mody (ceramika dekoracyjna nadal była produkowana przez zakład). W kolejnych latach (do 1939 r.) zakład przyjął nazwę: Polska Fabryka Porcelany Spółka z .o.o. Huta Franciszka Górny Śląsk. Przełomowymi latami dla funkcjonowania fabryki był okres II wojny światowej, kiedy to hutę przejęli Niemcy. Odtąd fabryka nosiła nazwę Franzhütte Porzellanfabrik GmbH – była ona używana aż do 1945 roku.

 

Fabryka wraca w ręce rodu Czuday

W 1944 roku fabrykę odkupuje od Niemców Richard Czuday. W następnym roku huta zmienia nazwę i właściciela – fabrykę przejmuje państwa i nazywa ją: Polska Fabryka Porcelany Spółka z o.o. Huta Franciszka. Nazwa ta obowiązuje do roku 1952. W między czasie (1950r.) zakład został przejęty przez fabrykę porcelany w Bogucicach (link) i od tej pory stanowił jej filię. Po ’52 fabrykę nazwano: Bogucice Zakłady Porcelany, Zakład nr 2 – Bykowina. Fabrykę ostatecznie zamknięto w 1988 roku i zburzono.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s