Na co zwracać uwagę kupując ceramikę?

Ostatnimi czasy dostajemy wiele zapytać a propos tego, na co zwracać uwagę, kupując ceramikę dekoracyjną. W dzisiejszym artykule znajdziecie Państwo kilka wskazówek, które pozwolą świadomie kupować wyroby z ceramiki i cieszyć się nimi przez długie lata. Estetyka przedmiotów to nie jest wszystko. Musimy pamiętać o tym, że takie przedmioty powinny być przede wszystkim funkcjonalne i wytrzymałe.

 

Ceramika to wyrób ręczny…

A związku z tym każdy egzemplarz powinien się różnić w szczegółach. Jeżeli widzisz na półce sklepowej stos takich samych wyrobów – odpuść, prawdopodobnie nie będzie to ceramika hand made. Druga kwestia to umiejętność rozróżniania np. poprzez dotyk wyrobów z ceramiki od innych podobnych tworzyw. Można się tego szybko nauczyć, a żaden niekompetentny sprzedawca Państwa nie oszuka.

 

Jakość wyrobu

Zwróć uwagę na to, czy wyrób:

  • jest starannie wypalony (np. nie ma żadnych skaz, niepotrzebnych nierówności);
  • jest symetryczny (oczywiście jakieś minimalne odchylenia to norma w pracach ręcznych);
  • jest staranie wyszkliwiony (zwróć uwagę np. na równomierne rozprowadzenie szkliwa, na zachowanie symetrii)
  • nie ma niepotrzebnych pęknięć i czy wszystkie elementy są dobrze ze sobą połączone.

Ponadto nie zapominaj o tych najmniejszych elementach, jak np. oczka. To jest z trudniejszych elementów do wykonania dla ceramika (trudno zachować symetrie przy dwóch małych kropeczkach), dlatego większość producentów ceramiki hand made świadomie pomija ten element.

 

Zmysły pomagają rozpoznać dobrą ceramikę

Zanim zaczniemy kupować ceramikę dekoracyjną do naszych domów w rozmaitych sklepach to warto wybrać się do sklepu specjalizującego się w sprzedaży tego typu produktów, a najlepiej skontaktować się z producentem i zapoznać się z jego ofertą. Kupując wyroby z ceramiki musimy zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, aspekt estetyczny, ale także odnieść się do innych zmysłów. Ceramikę poznajemy oczami i dotykiem!

 

A co z ceną?

I niech Państwo pamiętają: dobra ceramika nie znaczy droga! Jeśli chcemy kupować produkty dobrej jakości nie możemy kierować się ich ceną, a jedynie podstawową wiedzą na temat ceramiki (o czym pisaliśmy wyżej), którą każdy może nabyć…

 

Ceramika zamiast tandetnej chińszczyzny

Najczęściej kupujemy ceramikę dekoracyjną i użytkową. Dzięki nim możemy cieszyć się ładnymi, schludnymi wnętrzami, a przy tym posiadać wysokiej jakości produkty, które zastąpią „chińszczyznę” (oczywiście w złym znaczeniu tego słowa). Ceramika dekoracyjna od lat gości w naszych domach, a stąd też mamy „jako-takie” pojęcie o wyrobach z ceramiki, ale nie dajmy się oszukać! Bądźmy świadomymi konsumentami ze świata ceramiki.

 

Jedna myśl na temat “Na co zwracać uwagę kupując ceramikę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s