Historia białego złota

We wstępnych notatkach na blogu opowiadaliśmy o początkach porcelany, która jest jednym z rodzajów ceramiki. Wskazaliśmy wówczas na Chiny jako kolebkę tej dziedziny sztuki. W poniższej notatce prezentujemy Państwu, w jaki sposób porcelana dotarła do europejskich fabryk i jak to się stało, że jej synonimem stało się białe złoto.

 

Sekret, którego nie chciał wyjawić żaden Chińczyk

Przed panowaniem Augusta II Mocnego, Europejczycy nie potrafili wytwarzać wyrobów z porcelany. Chińczycy strzegli swojego sekretu i nie pozwoli, aby ktokolwiek z zewnątrz poznał recepturę wytwarzania przedmiotów z białego złota. Wydaje nam się, że ta niedostępność była powodem, dla którego w siedemnastowiecznej Europie rozkwitła moda  na chińską biało-niebieską porcelanę.

 

Porcelana jako produkt luksusowy dla Europejczyków

Porcelana w tamtych czasach była produktem luksusowym, a stąd najczęściej można było spotkać ją na dworach królewskich. Przed odkryciem receptury, porcelanę w Europie zastępowano fajansem, który był dekorowany z wykorzystaniem typowych dla chińskiej porcelany motywów. Najważniejsze w europejskich podróbkach porcelany było zachowanie:

  • finezji i delikatności;
  • śnieżnobiałego koloru;
  • barwnego rysunku.

 

Odkrycie sekretu Chińczyków

Nad złamaniem chińskiej receptury produkcji porcelany pracowały w Europie grupy rzemieślników, magów i alchemików. Tymczasem do odkrycia przyczyniły się działania podejmowane (na zlecenie Augusta II Mocnego) przez Tschirnhausa, który był odpowiedzialny za poszukiwanie cennych minerałów oraz znanego alchemika, Böttgera. Ich współpraca zaowocowała opracowaniem metody produkcji najbardziej pożądanego w tamtych czasach rodzaju ceramiki. Od 23.01.1710 porcelanę produkowano w Dreźnie, a później przeniesiono ze względów bezpieczeństwa produkcję do Miśni.

 

Porcelana – flagowy produkt baroku

Wynalezienie produkcji porcelany w Europie traktuje się jako jeden z najważniejszych wynalazków baroku i to zarówno pod względem artystycznym, jak i technologicznym. A przy tym nowe rodzaje ceramiki (jak na standardy europejskie) wkroczyły do polskich domów i do dziś możemy podziwiać je nie tylko w muzeum. Porcelana wiążę się z powstaniem przepięknych rzeczy, a wśród nich można znaleźć m.in.:

  • talerze, łyżki i filiżanki;
  • wazony np. z motywem chińskich scenek rodzajowych;
  • naczynia do zup, kremów oraz wazy z nakrywą;
  • patery i półmiski;
  • puszki na herbaty;
  • flakon do oliwy/octu;
  • naczynia do przypraw

i wiele, wiele innych… 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s