Ceramika w podróży: Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie)

Dziś zapraszamy Państwa na kolejny artykuł z cyklu: Ceramika w podróży, a mówiąc dokładnie zachęcamy w tej notatce do odwiedzenia Włocławka, czyli stolicy wschodnich Kujaw i ziemie Dobrzyńskiej. Po dzień dzisiejszy wyroby produkowane w tamtejszych fabrykach w latach 50. i 60. XX wieku są cenione nie tylko przez kolekcjonerów białego złota tj. porcelany. Pierwsze włocławskie fabryki powstały już w XIX wieku i rozwijały się nawet w okresie międzywojennym.

  1. Włocławskie fabryki nie produkowały jedynie porcelany, ale także podejmowały się realizacji wyrobów należących do grupy ceramiki i fajansu (link). Dzięki dostępowi do Wisły było możliwym pozyskiwaniem potrzebnego surowca tj. gliny drogą morską z Saksonii. (Co ciekawe w poprzedniej notatce także pisaliśmy o powiązaniach z zakresu ceramiki między naszym krajem a Saksonią!).
  2. Jednak nie tylko glina była „światowa”. Wyroby pochodzące z włocławskich fabryk docierały – jak przystało na ceramikę w podróży – nie tylko do różnych krajów Europy, ale także do Azji i Afryki. Wyroby z Włocławka wyróżniają się swoim oryginalnym wizerunek, w którym często korzystano z motywów kwiatowych w takich kolorach, jak grant, brąz i zieleń.
  3. Wyroby z Włocławka sięgają swoją tradycją aż do roku 1873 – jest to rok, w którym oficjalnie otworzono pierwszą fabrykę. Co ciekawe jedynie niektóre wyroby dekorowano zdobieniami, kwiatami. A należy przyznać, że paleta dostępnych wyrobów była stosunkowo duża. Można było zaopatrzyć się nie tylko w pojedyncze talerze i misy, ale także w serwisy śniadaniowe bądź obiadowe czy zestawy pojemników kuchennych.
  4. Mianem Włocławków określamy wyroby z fajansu, które powstawały w latach 70.. Zamieszczane na nich wzory były projektowane przez plastyków, których wybierano w toku realizacji dedykowanych konkursów. Dobra passa włocławskiej fabryki trwała aż do 1990 roku, kiedy to zakończono produkcję wyrobów. Do zamknięcia fabryki przyczyniły się wprowadzone reformy gospodarcze (lata 80 i 90), jak i wielki kryzys polskiej gospodarki.
  5. Każda praca pochodząca z tamtejszych fabryk była ręcznie malowana, co  do dziś wprowadzana nas w zachwyt, kiedy oglądamy te małe dzieła sztuki. Dziś możemy oglądać je w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzańskiej, gdzie wyrobom tym poświęcono osobny dział. Niestety obecnie we Włocławku znajdują się jedynie prywatne zakłady zajmujące się produkcją tego typu wyrobów.

 

Życzymy samych udanych podróży

podpisano Ceramika w podróży! 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s