Ceramika w podróży: Serwis (woj. świętokrzyskie)

Czy spodziewałeś się, że istnieje wieś o nazwie, która nawiązuje do naszego narodowego dorobku ceramicznego? Jest to wieś Serwis, która zlokalizowana jest w województwie świętokrzyskim (niegdyś kieleckie), w powiecie kielecki, w gminie Nowa Słupia. Po południowej stronie miejscowości przepływa Pokrzywianka, do której następnie wpada Słupianka. Jednocześnie wieś Serwis oficjalnie otwiera nasz nowy cykl: Ceramika w podróży.

 

Rzut okiem na historię Serwisu

  1. Pierwsze zapiski o Serwisie znajdziemy w dziennikach z 1351-1374 roku. Na kartach historii zapisała się także jako Wola Pluskana, Wola (XVI-XVIII w.), Wola Zerwikaptur, Wola Szczerny Kaptur, Zerwikaptur.
  2. Pierwszy znany do dziś warsztat garncarki z barakami fabrycznymi powstał po wojnie napoleońskiej. Budowę rozpoczął ekskanclerz koronny Jacek Małachowski. Produkcję uniemożliwiła zbyt mała dostępność białej glinki kaolinowej na Chełmowej Górze.

 

Ciekawostka z czasów saskich

To będzie chyba jedna z najbardziej zaskakujących ciekawostek w dziale Ceramiki w podróży. W 1710 roku ówczesny król Polski i Elektor Saksonii w jednym, czyli August II Mocny założył Królewsko-Polską i Elektrosko-Saską Manufakturę Porcelany. Manufaktura ta znajdowała się w Miśni (Niemcy), a obowiązkowym elementem każdego wyrobu były skrzyżowane miecze, czyli element z tarczy herbowej elektorów saskich. Co ciekawe do dziś wyroby pochodzące z tej manufaktury cieszą się dużym powodzeniem. Wyroby te nazywane niegdyś „białym złotem”… i słusznie. Dzięki Augustowi II Mocnemu może poczuć w sobie chlubę w związku z miśnieńską porcelaną.

 

O mieszkańcach wsi Serwis

  1. Mieszkańcy Serwisu mają blisko do takich miejscowości, jak: Nowa Słupia (3km) i Starachowic (21 km).
  2. Rolnicy na terytorium Serwisu najchętniej podejmują się siania żyta, owsa oraz jęczmienia.
  3. Czy w Serwisie mieszka wielu mieszkańców? Jak podają dane statystyczne:
  • w 1662 r. zapisano 47 mieszkańców;
  • w 1920 r. zapisano 152 mieszkańców;
  • w 1950 r. zapisano 170 mieszkańców;
  • w 1991 r. zapisano 295 mieszkańców;
  • w 2009 r. zapisano 354 mieszkańców (w tym: 172 mężczyzn i 182 kobiety)

 

Może do dziś nie marzyliście, aby odwiedzić wieś Serwis, a być może nawet o niej nie słyszeliście… I tak samo nie spodziewaliście się działu Ceramika w podróży. Szczerze mówiąc i ja dowiedziałam się o tej wsi pisząc tę notatkę… Ale teraz już wiem, że chętnie zobaczyłabym kawałek tej historii. No to jak, kto jedzie ze mną? 🙂

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s