Za co lubimy ceramikę?

Postawione pytanie w tytule artykułu jest o tyle ciekawe, że dzisiaj nie spotykamy już tak często ceramicznych rzeczy w naszych domach. Niejako do lamusa odeszły ceramiczne garnki, wypchnięte przez innowacyjne technologie. Stosunkowo obce naszym wnętrzom są figurki i inne ozdoby niedawnych meblościanek… A przecież ceramika daje nam wiele możliwości jej zastosowania. Zarówno jako ozdoba ochraniająca doniczki (cache-pot) czy jako garnki stosowane do wypieków ciast i mięs, a także ozdobne dzbanki do zaparzania aromatycznej herbaty.

 

Cecha pierwsza: różnorodność wyrobów

Dotychczasowe notatki na blogu pozwalają nam wyróżnić kilka rodzai ceramiki (ze względu na ich przeznaczenie), a mianowicie:

  • ceramikę użytkową;
  • ceramikę dekoracyjną, ozdobną ;
  • ceramikę – antyki.

Ta różnorodność pozwala nam to na zastosowanie wyrobów z ceramiki nie tylko w pokojach np. sypialni czy salonie, ale także w kuchni czy łazience. Cechę tę możemy uznać za jedną z pierwszych, która sprawia, że jednak lubimy ponadczasową ceramikę we wnętrzach…

 

Zdrowie i niepowtarzalność

Praktyczne zastosowanie przedmiotów wykonanych z ceramiki wiąże się z tym, że jednocześnie dbamy o lepsze zdrowie. Mamy pewność, że wykonane przedmioty są z naturalnych materiałów, a tym samym omijamy problematyczne zagadnienie rakotwórczych materiałów… Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć to niepowtarzalność każdego z egzemplarza wyrobu. Każdy wytwór ceramiki przygotowuje się osobno, a to oznacza, że wytwory różnią się od siebie detalami np. rozmieszczeniem szkliwa. Dla przypomnienia, wyróżniamy takie rodzaje ceramiki (ze względu na stosowany materiał), jak:

  • porcelana;
  • kamionkę;
  • glinę;
  • fajans.

 

Zapoznaj się z instrukcją używania wyrobów ceramicznych!

Zanim zaczniemy korzystać z wyrobów ceramicznych, warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na temat ich użytkowania, pielęgnacji, jak i wyrobu. Świadomość konsumencka jest tutaj bardzo istotna, gdyż łatwo natknąć się na niekompletne informacje na temat produktu lub na błędy producentów. W dotychczasowych notatkach na temat różnych rodzajów ceramiki zgromadziliśmy kilka porad – informacji dla Państwa. Pozwolę sobie niektóre z tych porady przypomnieć w kilku słowach:

  • stągiew ani dzbanki do zaparzania herbaty nie powinny być szkliwione;
  • w garnkach rzymskich oraz w dzbankach do zaparzania herbaty materiał stosunkowo szybko nabiera zapachu przygotowywanych dań, herbat, a stąd zaleca się stosowanie naczyń do ściśle określonych wytworów gastronomicznych;
  • naczynia z ceramiki powinniśmy przechowywać w otwartych miejscach, co uniemożliwi wystąpienie pleśni.

Jedna myśl na temat “Za co lubimy ceramikę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s