Sprawdź, ile wiesz o azulejo!

Jestem przekonana, że każdy z Was widział azulejo (chociażby na fotografiach). Czy swoim bystrym okiem sokoła widzicie już, co to jest? Jeżeli wiecie Państwo wszystko o azulejo to z pewnością ta notatka nie jest dla Was. Natomiast jeśli temat ten jest Wam mało lub w ogóle nieznany to koniecznie nadróbmy razem zaległości. Ceramika dekoracyjna, bo też jej będzie dotyczyć dzisiejsza notatka, zyskuje stale nasze serca. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale bardzo chętnie otaczamy się ceramicznymi wyrobami!

 

Sposób na wyróżnienie się

Azulejo są ceramicznymi płytkami, które kojarzymy z kolorowo zdobionymi mozaikami.. Niegdyś kafelki te pozwalały na nadanie budynkom charakterystycznego wyglądu, a tym samym możliwe było (i nadal jest) wyróżnienie się wśród sąsiadów. Omawiane wytwory zaliczane do ceramiki dekoracyjnej pozwalają po dzień dzisiejsze przedstawić:

  • sceny mitologiczne;
  • sceny historyczne;
  • różnorakie postacie;
  • wszystkie wymarzone obrazy.

 

Trochę Portugalii pod twoim dachem…

Często w naszych domach płytki azulejo znajdujemy w łazienkach, salonach lub w kuchniach, czyli wyroby te zaliczamy do ceramiki dekoracyjnej, a przy tym też użytkowej. Mają one w sobie niepowtarzalny urok, ciekawą historię i mogą służyć do przedstawienia osobistej wizji. Jak pisałam w poprzedniej notatce, azulejo można spotkać w Hiszpanii czy w Portugalii, gdzie przyozdabia się nimi:

  • fontanny;
  • zewnętrzne ściany kościołów;
  • ściany dworców kolejowych;
  • ogrody;
  • prywatne mieszkania (w tym także ich podłogi i sufity).

 

Kilka informacji dla ciekawskich

Jeżeli zastanawiacie się nad etymologią słowa azulejo to już Państwu spieszę z wyjaśnieniami…! Jeśli uczyliście się kiedyś hiszpańskiego to z pewnością wiecie, że słowo azul oznacza niebieski. A początkowo duża ilość płytek ceramicznych w Portugalii była produkowana właśnie w tym kolorze. A z innych ciekawostek to warto wspomnieć o tym, że w Lizbonie w Klasztorze Matki Boskiej funkcjonuje muzeum płytek azulejo (można zobaczyć  tam np. panoramę Lizbony wykonaną właśnie z tych płytek).

 

Ceramika do twojego użytku

Dla mnie przede wszystkim płytki azulejo są ciekawym i kreatywnym sposobem na wyrażenie swojej osoby, a przy tym nadanie naszemu otoczeniu niesamowitego wdzięku. Nie od dziś wiadomo, że ceramika dekoracyjna jest nie tylko ładna, ale przede wszystkim praktyczna. Korzystając z osiągnięć i pracy artystów możemy tworzyć w swoim czterech śnicach niesamowite obrazy!

3 myśli na temat “Sprawdź, ile wiesz o azulejo!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s