Czerwona ceramika Jangszao – 7 faktów

Dzisiaj w odpowiedzi na niedawny artykuł, opowiem Państwu o ceramice użytkowej, a zwłaszcza o tym, czym jest czerwona ceramika Jangszao. Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z tym określeniem liczyła na pokaz wyżyn artystycznych chińskiego ludu, a tymczasem rzeczywistość okazała się być stosunkowo banalna. Po pierwsze, Jangszao można także poprawnie zapisywać jako Yangshao, nazwa ta pochodzi od nazwy miejscowości w prowincji Henan, gdzie to J.G. Andersson w 1921 roku odkrył pozostałości osiedla.

 

  1. Kultura Jangszao rozwijała się w neolicie w północnych Chinach – w młodszej epoce kamienia tj. od piątego tysiąclecia do początku trzeciego tysiąclecia p.n.e..

 

  1. Społeczeństwa kultury Jangszao wraz z ludem Langszan jako jedne z pierwszych reprezentują kulturę osiadłą na terenie Chin i istniały od 3000 – 2000 r. p.n.e. Gospodarka tych ludów opierała się przede wszystkim na rolnictwie. Naukowcy ustalili, że ludy te:
  • uprawiały głównie proso;
  • hodowały jedwabniki;
  • udomowiły psy, owce, świnie i kozy.

 

  1. Wspomniane w powyższym punkcie kultury posiadały ze sobą wiele wspólnych cech, ale różniło ich pochodzenie. Każda z tej kultur znana była ceramika użytkowa, a także dekoracyjna czy o znaczeniu religijnym. Często okres istnienia tych dwóch kultur nazywa się okresem Langshan, ze względu na to, iż ta została odkryta przez archeologów pierwsza.

 

  1. To, co jest dla nas najważniejsze na tym blogu to ceramika. Członkowie ludu Jangszao stworzyli dzieła, a wśród nich wyróżniają się bogato malowane naczynia użytkowe z geometrycznymi oraz z zoo- i antropomorficznymi dekoracjami.

 

  1. Co do wspomnianej kultury Langshan to stanowi ona kontynuację kultury Jangszao, która ukształtowania się w okolicach centralnego oraz dolnego biegu Rzeki Żółtej (2500 r. p.n.e. – 1850 r.p.n.e.). Analogicznie nazwa tej miejscowości pochodzi od nazwy miejscowości. Ceramikę tego ludu określa się jako czarną, zaś lud Jangszao wytworzył tzw. ceramikę czerwoną.

 

  1. Ludność Jangszao zamieszkiwała okrągłe i wolne jamy wydrążone w ziemi, w centrum znajdowało się palenisko. Odkryto także okrągłe i prostokątne szałasy. Co ciekawe w wszystkich wioskach znajdowały się spichrze, cmentarze oraz oczywiście piece do wypalania ceramiki.

 

Kultura Jangszao cechowała się wysokimi umiejętnościami wytwarzania narzędzi, a niektóre z nich wraz z wyrobami ceramicznymi można określić mianem pierwowzorów dla dzisiejszej ceramiki użytkowej. Naukowcy w północnych Chinach znaleźli w grobowcach urny z początku drugiego tysiąclecia p.n.e. Są one zdobione zgodnie z zasadami chińskiej sztuki. Urny te są reprezentacyjne dla tzw. czerwonej ceramiki Jangszao.

Reklamy

2 myśli na temat “Czerwona ceramika Jangszao – 7 faktów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s