Persowie radzą: Jak przygotować się na mroźną zimę?

Jak zauważyliśmy w poprzednich artykułach starożytni stworzyli dzieła, które do dziś są znane na całym świecie. Ceramika od najwcześniejszych czasów była znana w najrozmaitszych zakątkach świata. Współcześni artyści często inspirują się antycznymi dokonaniami – czy to chińską delikatnością czy greckim podążaniem za ideałem.

 

Poznajemy znakomitych sąsiadów Persji

Dziś proponuję Państwu zająć się ceramiką antyczną Persji, czyli starożytnego Iranu. Państwo to graniczyło z Fenicją, która zasłynęła z:

  • wynalezienia pieniądza;
  • doskonałej żeglugi;

Rozmawiając o Fenicjanach warto pamiętać, że z uwagi na położenie geograficzne (obecność gór i morza) byli zmuszeni oni do pozyskiwania dóbr drogą handlu bądź wymiany. Rozwijając żeglugę rozwinęli swoje porty, a także stawiali latarnie, a przede wszystkim stawiali dobrze zorganizowane ośrodki dla żeglarzy.

 

Nawet Persowie docenili kunszt Chin

W Persji w czasach antycznych dobrze rozwinęła się między innymi ceramika. Za najpopularniejszy ośrodek uznaje się Radzes – wyróżniał się on swoją świetnością, aż do XIII wieku. Przeglądając dzieła perskich ceramików można zauważyć inspiracje chińskimi dziełami, o których rozmawialiśmy w  dwóch poprzednich wpisach. Należy wyróżnić takie cechy, jak:

  • twarze o chińskim zarysie;
  • motywy oraz kolory odwołujące się do chińskich oryginałów.

Wpływy te pojawiły w odpowiedzi na import chińskiej porcelany, które stanowiły wzór dla perskich artystów. Mimo wkładanemu wysiłkowi Persowie nie dali rady samodzielnie wytwarzać wysokojakościowej porcelany.

 

Porada Persów: Jak przygotować mieszkanie na zimę?

Persowie w historii wyróżnili się znakomitą sztuką tkactwa, która została podniesiona do rangi narodowej. Ta dziedzina sztuki była uznawana za powszechną i odnajdywała zastosowanie w rozmaitych sferach życia. Tkactwo tak dobrze rozwinęło się w tym kraju ze względu na panujący tam chłodny klimat górski. Persowie wytwarzali dobrej jakości tkaniny, które służyły do wykładania nimi mieszkań, co zapewniało ciepło w tak chłodnym klimacie. Co ciekawe zwyczaj ten wziął swój początek od pasterskich wędrówek oraz życia w namiotach.

 

Starożytność nie tak antyczna

Jeśli jesteście stałymi bywalcami bloga to z pewnością zauważyliście, że ceramika antyczna, a zwłaszcza sztuka Chin pobudzała i nadal pobudza wyobraźnię wielu twórców na całym świecie. Sami zaś Persowie, o ile nie stali się mistrzami wyrobów w porcelanie, o tyle stworzyli rozwiązania na mroźne zimy, które chętnie stosujemy do dziś. A przynajmniej sama myśl o zastosowanie perskich tkanin wzbudza w nas poczucie ciepła i miękkości tkaniny delikatnie otulającej zmarznięte ramiona…

Reklamy

Jedna myśl na temat “Persowie radzą: Jak przygotować się na mroźną zimę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s