Ciekawostki prosto z Chin

Co było pierwsze: pisanie czy malowanie? Jeśli chodzi o Chiny, o których była mowa w poprzednim artykule to pierwsza była sztuka… pisania! Chiny bardzo dużo uwagi poświęcili kaligrafii, a tym samym stworzono znakomite narzędzia, które umożliwiały tworzenie dopieszczonych znaków pod każdym względem.

 

Ciekawostka, goni ciekawostkę

Chiny są znane nie tylko z doskonałej ceramiki antycznej, ale także ze stworzenia specjalistycznych narzędzi takich, jak np. pędzel z zajęczych włosów z rączką z kości słoniowej. Umożliwiał on nie tylko pisanie, ale także malowanie obrazów na papierze oraz jedwabiu(!). Sztuka chińska, jak i japońska znane są z reguł, które nakazują, w jaki sposób rysować lub malować dane motywy np.:

  • fałdy sukien;
  • świętych;
  • bitew.

Co ciekawe ludy Dalekiego Wschodu długie wieki wierzyły w tego typu reguły, podniesione do rangi praw.

 

Skąd wzięła się nazwa porcelana?

Nazwa ta pochodzi od słynnego włoskiego  podróżnika, Marco Polo. Ceramika chińska, a zwłaszcza porcelana już w pierwszym tysiącleciu weszły na wysoki poziom, a to zadecydowało o równie wysokiej pozycji chińskiego przemysłu artystycznego. Opis wyrobu porcelany dotarł do Europy wraz z pismami jezuity d’Entrecollesa z początkiem XVIII wieku.

 

Na czym polega tajemnica porcelany?

Ceramika chińska dobrze rozwinęła się na obszarach miasta Cingteczen koło Nankinu. Jeśli chodzi o zdobiennictwo porcelany najpopularniejszymi kolorami wszechczasów są:

  • niebieski kobalt;
  • czerwony – sang de boeuf;
  • zielony

Tajemnica porcelany została odkryta (niejako zdemaskowana) w Europie dopiero z początkiem XVIII wieku w Saksonii.

 

Jak zdobimy chińską porcelanę?

Najczęściej chińska ceramika antyczna zdobiona jest w ornamenty roślinne, a rzadziej w smoki i zwierzęta. Początkowo Europejczycy naśladowali wzory chińskiej i tak jak Chińczycy przeważnie umieszczali wzory roślinne, w których ważne było, aby:

  • kwiaty były stosunkowo duże i starannie narysowane;
  • wzory dawały wrażenie delikatności;
  • zachować płynność linii.

 

Inspiracje sztuką Wschodu w Europie

W Europie wpływ sztuki chińskiej obserwuje się w szczególny sposób w malarstwie włoskim z XIV wieku (dalekie perspektywy, małe budynki, sceny religijne z uwzględnieniem dużej ilości osób, malowanie z górnego punktu widzenia). W XVIII wieku modne stały się meble, laki i hafty stylizowane na chińskie wzory. Natomiast w XIX wieku chińska sztuka wpłynęła na dzieła impresjonistów, którzy czerpali z płynności rysunku chińskiego. W dziedzinie historii sztuki powstał nawet specjalistyczny termin, który oznacza motywy chińskie, scen oraz ornamenty wprowadzone do sztuki europejskiej – termin ten to: chinoi-serie.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s