Zapraszam na wycieczkę – przystanek Porcelana Bogucice

Pierwszym faktem, które musicie wiedzieć przed przeczytaniem artykułu to kwestia geolokalizacji zakładu – mieści się on w Bogucicach, czyli w jednej z dzielnic Katowic przy ulicy Porcelanowej 23. Kiedy zaczynamy zwiedzać kompleks nie sposób pominąć dużego białego napisu na cegle “Podniesienie jakości daje dobrobyt”. Skąd się on wziął i jakie inne tajemnice skrywa przed nami tajemnicza Porcelana Bogucice?

Moje pierwsze wrażenie

Kiedy zwiedzałam kompleks wyraźnie widziałam dobrze zaplanowaną przestrzeń w każdym centymetrze powierzchni. Drugą wyróżniającą cechą kompleksu jest surowość wnętrz oraz dochowanie wierności upływającemu czasu. Można odnieść wrażenie, że wszystkie te elementy nie pasują do siebie – obok łuku z cegły z białym napisem znajduje się biała ściana, a w niej zadbany sklep z autorską porcelaną, jednak całość budynku było kiedyś w kompleksie fabryki porcelany.

W takim razie co znajduje się za murem?

Nie powinno to nikogo dziwić – za murem znajdują się pomieszczenia, w których ozdabia się wyroby porcelanowe poprzez na przykład nakładanie specjalistycznych kalek ze wzorem na powstałe talerze, filiżanki… Niestety zakład już nie wytwarza porcelany. Wspomniałam już o tym, że kompleks ten lubi zaskakiwać? Za bramą można odnaleźć także salon fryzjerski Prowokacja. Czy ktoś zna bardziej zadziwiające miejsce?

Kilka faktów, którymi zaskoczysz niejednego przewodnika!

  1. budynki kompleksu pochodzą z przełomu XIX i XX wieku;
  2. pierwotnie budynki te pełniły funkcję fabryki pasz;
  3. fabryka pasz w latach 1923-25 została przebudowana w fabrykę “Porcelany Geische” (niem.);
  4. po II wojnie światowej ówczesną fabrykę porcelany znacjonalizowano i w 1952 roku kompleks nazwano “Bogucice”;
  5. w 1994 roku fabryka została wykupiona przez spółkę “Porcelana Śląska” i funkcjonowała pod tym szyldem do 2009 r.;
  6. kompleks został wpisany do gminnej ewidencji zabytków, a na jej obiekcie znajdują się: budynki starej pracowni, malarni i wzorcowni, a także wieża wodna i komin.

Jak rozpoznać porcelanę Bogucice?

Kiedy kompleks nosił nazwę Fabryki Porcelany “Giesche” dawniej “Czuday” Katowice-Bogucice logo przedstawiało splecione ze sobą litery G i C. Po roku 1952, aż do roku 1993, gdy fabryka nosiła nazwę “Zakłady Porcelany Bogucice” na spodzie wyrobów nanoszono literkę “B” otoczoną wianuszkiem.

“Podniesienie jakości daje dobrobyt”

Jest to napis pochodzący z lat ‘50 XX wieku. Celem tego hasła było motywowanie pracowników do podnoszenia jakości bez obniżania normy – mile widziana była praca ponad normę nie przekraczając 8 godzin. Chodziło o  to, że podnosząc jakość i wydajność produkcji, zmniejszano jednocześnie koszty sprzedaży produktów, a obywatele mieli możliwość nabywać większą ilość produktów przy niższej cenie jednostkowej, a to przekładało się na podwyższenie statusu materialnego obywateli.

Gotowi na kolejne wędrówki po zakładach? Zapraszam do częstego obserwowania. 🙂

3 myśli na temat “Zapraszam na wycieczkę – przystanek Porcelana Bogucice

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s