Ceramika dekoracyjna w stylu wabi-sabi

Czy Egipcjanie są protoplastami stylu wabi-sabi?

Wabi-sabi nie jest jedynie trendem dla ekologów czy filozofów, ale jest stylem wystroju wnętrz, który wnosi w przestrzeń naturalność oraz swobodę poprzez nawiązanie do natury. Styl ten jako następca duńskiego hygge i minimalizmu odchodzi od perfekcjonizmu, a w zamian oferuje odwzorowanie natury pobudzającej zmysły.

Zacznijmy od korzeni…

Nazwa tego stylu oznacza połączenie prostej formy (wabi) z elementami piękna, które powstaje na skutek używania przedmiotów (sabi). Wabi-sabi polega na wprowadzeniu do wnętrz naturalnie wyglądającej ceramiki dekoracyjnej – naczyń, figur, opakowań etc.. Korzeni tego kierunku doszukuje się na Dalekim Wschodzie. Dla Japończyków każdy przedmiot ma w sobie energię, a podstawową cechą jest  jego autentyczność.

Czym wyróżnia się styl wabi-sabi?

Każda niedoskonałość na przedmiocie jest świadkiem historii, które mieszczą w sobie przedmioty. Styl wabi-sabi w aranżacji wnętrz skupia się na:

  • łatwej formie;
  • barwach nawiązujących do kolorów natury;
  • naturalności, autentyczności.

W głównej mierze wabi-sabi korzysta z takich barw, jak biel, beż, kość słoniowa oraz jasne odcienie szarości. Jeśli natomiast chodzi o materiały to wykorzystuje się drewno, kamień, len, wiklinę czy marmur.

Ceramika w stylu wabi-sabi

Ręcznie robiona ceramika dekoracyjna pozwala w łatwy sposób imitować niedoskonałości, co jest głównym założeniem omawianego stylu, a przy tym pozwala wykorzystać posiadane przedmioty w życiu codziennym np. doniczki, figurki ozdobne. Co więcej ceramika wytworzona w stylu wabi-sabi:

  • jest niepowtarzalna – każda praca wykonana przez ceramika różni się w detalach;
  • umożliwia eksponowanie uszkodzeń;
  • pobudza wyobraźnię i stwarza poczucie bliskości z naturą;
  • służy do użycia jej na co dzień.

Pierwsze inspiracje: starożytny Egipt

Sięgając do korzeni stylu wabi-sabi, warto zaznaczyć, że starożytni Egipcjanie wierzyli, że dusza człowieka – Ka zamieszkiwała w przedmiotach przedstawiających zmarłego, kiedy jego ciało uległo zniszczeniu. Wiara w nieśmiertelną Ka wiązała się z mumifikacją ciał oraz stawianiem wysokich piramid, w których umieszczano ulubione przedmioty zmarłego nasiąknięte wspomnieniami i naruszone biegiem czasu. Według antycznych Egipcjan dusza istniała tak długo, dopóki istniało przedstawienie zmarłego np. w postaci rzeźby. Stąd też wykorzystywano trwałe materiały takie, jak bazalt czy granit. Powstałe rzeźby cechowały się prostotą i surową formą, która była gotowa na nadejście Ka…

2 myśli na temat “Ceramika dekoracyjna w stylu wabi-sabi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s